M-SH series

مصارف صنعتی سیستم‌های تهویه مرکزی

در مقایسه و مزیت در مقابل سیستم های تک واحد تهویه هوا، سیستم مرکزی تهویه هوا با داشتن بهره وری بالای حرارتی، قیمت پایین، قابلیت کنترل آسان به سرعت و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.
گرد و غبار همراه هوایی که بوسیله دستگاه تهویه مطبوع به گردش در می آید وارد میشود اغلب در دریچه ها و مجرای هوا و یا توسط فیلتر ته نشین می گردد. تنظیف عادی و جایگزینی دریچه ها یکی از امور معمول در جهت نگهداری سیستم های تهویه هوا می باشد. هیدروپس ها، تجمع آب و آلودگی در قسمت‌های مختلف.

سری K، تصفیه الکترونی هوا

این سری با تلفیق صفحات الکترونی و نیز صفحات فیلتر اقدام به تصفیه هوا می نماید.در کنار موارد استاندارد، با استفاده از طراحی سفارشی، میتوانیم فیلترهای کربن فعال و فیلترهای سرد، را برای جذبBHC, HCHO ,NH3 بر روی سیستم قرار دهیم.

به صورت مخصوص سه سری طراحی گردید برای نسب در محل ورودی اولیه هوا و قبل از دستگاه تهویه و یا در محل دمنده ها یا مکنده های هوا مناسب می باشد. در حالی که با طراحی مناسب و حامی محیط زیست این سری از دستگاه ها در راستای محیط پاک و سبز فعالیت می نماید.

قواعد علمکرد

سری فیلترهای الکترونی ترکیبی K بر اساس تئوری گردش هوا در محیط اقدام به تصفیه هوا می نماید و این نوع فیلتر از یک فیلتر فلزی، یونایزر فشار قوی، اتاق غبار، فیلتر جذب سرد(کاتالیستی) و کربن فعال تشکیل می شود.

ذرات درشت غبار توسط فیلتر فلزی حذف شده و ذرات کوچکتر بعد گرفتن بار مثبت در زمان ورود به محیط یونایزر به همراه هوا وارد می گردند. ذرات باردار شده با بار مثبت جذب صفحات داخلی که دارای بار منفی می باشند شده، در عین حال ویروس ها، باکتری ها و دیگر میکروب ها بر اثر جرقه های الکتریکی ایجاد شده در میدان الکتریکی از بین می روند. صفحات فیلتر کربن فعال و فیلتر جذبی سرد دیگر آلودگی های گازی شکل از جمله HCHO , H2S , NH3 را از بین برده و هوای تصفیه شده به اتاق هدایت می شود.

فیلتر الکترواستاتیک دو قسمتی از یک بخش یونیزه نمودن و یک بخش جمع آوری تشکیل می گردد. در بخش یونیزه نمودن، یکسری رشته های تنگستن و صفحات مقابل هم با بار مخالف(منفی) اساس این قسمت می باشند. ذرات آلودگی در این قسمت با بار مثبت باردار می‌گردند.
یکسری صفحات موازی نیز قسمت جمع آوری را تشکیل می‌دهند. صفحات توسط جریان متناوب فشار قوی (هم بار یونایزر با نصف ولتاژ) از میدان الکتریکی شارژ می‌شود. ذرات شارژ شده توسط صفحات زمین که بطور همزمان از صفحات شارژ شده دفع شده، جذب می‌گردد، در نتیجه ذرات آلودگی به راحتی حذف می‌گردند.

فن‌های دمنده که قبل از قسمت جمع آوری قرار دارند هوا را با سرعت مشخصی به جریان در می آورند. جریان هوا در قسمت جمع آوری ذرات با شدت پایین و سرعت ثابت در جریان می‌باشد.

به صورت تئوری، قدرت الکتریکی ذرات در میدان یونیزاسیون نسبت مستقیم داشته با آمپراژ و شدت میدان الکتریکی، این قدرت 3000 برابر جاذبه ذره ای به اندازه 1 میلی میکرون با چگالی 1 می باشد، در حالی که قدرت 300 برابر جاذبه ذره ای به اندازه 10 میلی میکرون با چگالی 1 می‌باشد، که نشانگر بازدهی بالای این دستگاه های دو مرحله‌ای می‌باشد.

1- هوای آلوده
2- پیش فیلتر
3- میدان یونیزاسیون
4- میدان صفحات
5- فیلترهای ثانوی
6- هوای پاک

مزایا

1- جذب و راندمان بالا : به طور موثری ذرات معلق در انواع اندازه ها رو جذب می نماید.

2- منعطف با شرایط : واحدهای تصفیه قابلیت تنظیم به صورت دلخواه را داشته و تعداد واحد های مورد استفاده نیز بر اساس بار کاری و درجه تصفیه مورد نیاز قابل انتخاب می باشد.

3- سادگی در استفاده و نگهداری: واحدهای تصفیه مدولار که به صورت کشویی طراحی شده اند، به راحتی قابلیت نصب، نگهداری و تنظیف دارد.

4- پیشرفته : سیستم منبع تغذیه ثابت بطور اتوماتیک می تواند شدت میدان الکتریکی را تنظیم نموده، که در دراز مدت تضمین کننده راندمان و جذب بالا می باشد.

5- امن : با طراحی دقیق سیستم حافظتی، منبع تغذیه های ولتاژ بطور اتوماتیک خاموش می گردد. منبع تغذیه های ولتاژ در محفظه های امنی که با ایپوکسی رزین عایق شده اند قرار دارند.تکنولوژی فلاشینگ تراکینگ همراه با سیستم کنترل از راه دور فاکتور امنیت را بالا برده است.

6- پایدار: سیستم منبع تغذیه ثابت که با قطعات حفاظتی در مقابل اضافه بار تجهیز شده، نوید دهند عملیاتی پایدار می باشد.

7- اقتصادی: بازه زمانی طولانی برای انجام سرویس، حفظ انرژی (تا 50 درصد در مقایسه با سیستم های سنتی کاهش یافته) و اشغال فضای کوچک

انتخاب دستگاه مناسب برای محیط بر اساس حجم و مساحت و نیز کیفیت هوا

تنظیم درجه تاثیرگذاری دستگاه M-SH340بر اساس میزان شدت جریان دستگاه مرکزی تهویه یا هوا ساز می باشد. چرخه سیستم تصفیه (در هر ساعت) می تواند بر اساس تنظیم سرعت سیستم تهویه و یا هوا ساز صورت گیرد. درجه تصفیه هوای محیط میتواند بر اساس نفوذ پذیری هوای بیرون، تعداد افراد حاضر در محیط مورد تصفیه و میزان نیاز به تصفیه تعیین گردد.

متوسط سیکل مورد نیاز برای تصفیه هوا در هر ساعت بین 5 تا 20 بار بوده که در جدول بالا بیان شده است.

در شرایطی که سیستم تهویه و یا هوا ساز با درجه کم مشغول به کار باشد، میزان اثر بخشی و حذف ذرات ریز، باکتری ها، ویروس ها و … بهتر از زمانی می باشد که دستگاه های مذکور با سرعت متوسط و یا زیاد مشغول به کار می باشند. در زمانی که سیکل های استفاده از دستگاه های تهویه و هوا ساز با دور کم، کوتاه تر از سیکل های استفاده از دستگاه ها با دور زیاد باشد، این حالت باعث کاهش تاثیر گذاری دستگاه تصفیه شده و کیفیت تصفیه کاهش می یابد. بنابر این خصیصه، توصیه می شود سرعت گردش دستگاه با توجه به نیاز مورد بازبینی و تنظیم قرار گیرد.

مقیاسی که نشان دهد آیا سیکل های مورد استفاده تطابق بر استاندارهای تصفیه دارد یا خیر با بدست آوردن المان های ذیل قابل دستیابی می‌باشد.

مساحت اتاق، ارتفاع اتاق، دستگاه تهویه ( با سیستم کنترل فن مرکزی)، محیط: دفاتر کاری (مجاز به استعمال دخانیات)، سرعت چرخش فن : (کم، متوسط، زیاد)، شدت جریان هوا: برای کم (310 متر مکعب)، متوسط(480 مترمکعب)، زیاد 910 مترمکعب (اطلاعات بیشتر در قسمت مشخصات فنی)

بر اساس جدول استاندارد، سیکل مناسب برای دفاتری که استعمال دخانیات در آن مجاز می باشد بین 8 تا 15 مرتبه می باشد که در مثال فوق 16.5 مرتبه برای استاندارد سازی هوا مورد نیاز می باشد.

نگهداری و نظافت دستگاه

بطور متوسط هر 3 ماه یکبار بر اساس میزان آلاینده های محیط و مداومت استفاده از دستگاه و برای دستیابی به بهترین عملکرد، دستگاه باید نظافت شود.

فیلتر کربنی و جذب سرد نیز هر 3 ماه تا 1 سال باید تعویض گردد.

برای استفاده از فیلترهای کربنی برای اولین بار، می بایست جهت فعال شدن کربن نسبت به قرار دادن فیلترها بصورت ایزوله در مقابل نور خورشید به مدت 4 تا 8 ساعت اقدام کنید، بعد از فعال سازی، بازدهی و کارایی دستگاه می تواند بهتر از زمانی باشد که از فیلترهای غیرفعال استفاده می شود. از فیلترهای کربنی بیش از دوبار استفاده نشود.

برای داشتن کیفیت بهتر می بایست ذرات و گرده ها رو از روی فیلتر سردهرچند وقت یکبار پاک نمود. در حال پیشنهاد میشود که فیلترهای کربن فعال و جذب سرد هر چند وقت یکبار با توجه به شرایط تصفیه تعویض گردد.

نگهداری

1- تمیز کردن صفحات جمع آوری

2- تعویض فیلتر کربن فعال

3- تعویض فیلتر جذب سرد

مراحل نگهداری و نظافت

1- خاموش کردن فن های دمنده

2- خاموش کردن دستگاه تصفیه

3- بازکردن روکش دستگاه

4- بیرون آوردن صفحات ESP جمع آوری

5- تمیز کردن فیلتر فلزی: شستشو با آب، آب پاشی قوی بر روی توری ها با آب فشار زیاد،. شستشو فیلترهای فلزی که پوشیده از غبار هست با استفاده از آب قلیایی. اگر توری ها با لایه ای از دوده پوشیده شده و به راحتی پاک نمیشود، میتوان با استفاده از محلول سود نیم تا 1 درصد و با قرار دادن توری ها به مدت 2 تا 6 ساعت نسبت به تمیز کردن آنها اقدام کرد و سپس با استفاده از برس نرم و آب عملیات را کامل نمود. توری ها را در زیر نور خورشید یا محلی در جریان باد خشک نمایید. هرگز توری ها را با ابزار فلزی در تماس قرار ندهید و برای پاک کردن از ابزار فلزی استفاده نکنید، ممکن است باعث آسیب رساندن به فیلتر و یا از کار افتادگی آن شود.

6- نظافت صفحات ESP ، صفحات را با استفاده از آب فشار قوی یا برس و آب قلیایی می توان نظافت نمود. اگر این فیلترهای الکترواستاتیک ا با لایه ای از دوده پوشیده شده و به راحتی پاک نمیشود، میتوان با استفاده از محلول سود نیم تا 1 درصد و با قرار دادن توری ها به مدت 2 تا 6 ساعت نسبت به تمیز کردن آنها اقدام کرد و سپس با استفاده از برس نرم و آب (آب گرم توصیه می شود) عملیات را کامل نمود. فیلترها را در زیر نور خورشید یا در جریان باد خشک نمایید و مجدد جاگذاری نمایید.

7- فیلترهای کربن و جذب سرد آسیب‌دیده را با فیلترهای جدید جایگزین نمایید.

8- مجدد سیستم را بسته و آماده انجام کار هست.

تذکر: تورها و فیلترهای الکترواستاتیک با خارج شدن از دستگاه می بایست حتماً تمیز گردند. هرگز صفحات و فیلترها را با آب اسیدی شستشو ندهید. صفحات را با احتیاط حمل نموده و مراقب سیم‌های یونایزر که به راحتی امکان شکستن دارند باشید. در زمان حمل مراقب لبه های تیز صفحات و نیز سیم‌های نازک باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *