اطلاعات و جداول کاربردی مهندسی نساجی

الیاف پلی استر

اطلاعات و جداول کاربردی مهندسی نساجی

الیاف اکریلیک


اطلاعات و جداول کاربردی مهندسی نساجی

خواص، شناسایی و کاربرد الیاف نایلون

اطلاعات و جداول کاربردی مهندسی نساجی

خواص، شناسایی و کاربرد الیاف استات

خواص، شناسایی و کاربرد الیاف کوپرآمونیوم

خواص، شناسایی و کاربرد الیاف پلی نوزیک

الیاف ویسکوز ریون

مشتری: آقای فروشنده این پارچه(لباس) جنسش چیه؟
فروشنده: ریون
مشتری: آقای فروشنده اینکه همش مواده!
فروشنده: مواد هست، ولی خیلی جنس خوبی داره!
این دیالوگ بدون شک برای بسیاری از شما آشناست. سوالی که عموم مشتریان می پرسند(به حق هم باید بپرسند)؛ و جواب دائمی که فروشندگان به مشتریان خود می دهند(به حق این دوستان هم تقصیری در راستای نوع جوابشون ندارند). از این رو برای از بین بردن شبهات موجود در مورد پارچه های ویسکوز (این پارچه ها در بازار پارچه و پوشاک به “ویسکوز“، “ریون” و “ویسکوز – ریون” شناخته می شوند) تا حد زیادی رفع رجوع شود.
الیاف ویسکوز بر خلاف تصور عمومی الیافی هستند که پایه طبیعی دارا بوده و همچون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی(سلولزی) هستند. تنها تفاوتی که می توان به الیاف ویسکوز(ریون) نسبت به پنبه و لینن نسبت داد این است که این الیاف همچون کاغذ که در آن ابتدا چوب درختان تبدیل به خمیر می شود و پس از آن طی یک فرایند محصول نهایی که همان کاغذباشد تولید می گردد؛ این الیاف نیز دقیقا اینگونه می باشند. لذا از آنجا که تولید این الیاف به دست بشر تهیه می گردد به آن الیاف “بشر ساخته” گفته می شود. اما باید بدانید که الیافی چون نایلون و پلی استر هم بشر ساخته هستند ولی از نوع کاملا مصنوعی(پایه این الیاف مشتق شده از مواد نفتی است)، این در حالی است که الیاف ویسکوز از این حالت متفاوت بوده و “بشر ساخته بازیافتی” هستند. حال چرا بازیافتی!؟ چون به نوعی الیاف و تنه برخی درختان در ابتدا به صورت محلول در آمده سپس از آن الیاف تولید می شود.
پارچه های تهیه شده از الیاف ریون دارای جذب رطوبت نسبتا بالا(در برخی موارد تا ۵۰% بیشتر از پنبه)، خاصیت تنفس خوب، راحتی بسیار قابل قبول و همینطور رنگپذیری مطلوب می باشد. پایین بودن خاصیت ایجاد الکتریسیته ساکن و مقاومت خوب در برابر گوله گوله شدن(در اصلاع ایرانی،‌تُل تُل شدن) از دیگر خواص مطلوب ریون ها به شمار می رود.
برای درک بهتر خواص الیاف ویسکوز جدول زیر می تواند بسیار برای شما مفید باشد:(منبع)

با وجود تمامی این موارد این روز ها بسیار مشاهده می شود که پارچه ها و لباس های تولید شده از جنس پلی استر با نام ویسکوز از طرف فروشندگان به خریداران معرفی و فروخته می شود و این اطلاعات اشتباه باعث دلخوری و آزرده خاطر شدن مصرف کنندگان می شود. از این رو مثالی به صورت یک قطعه فیلم برای شما آماده شده تا بتوانید بصورت دیداری نیز نسبت به انتخاب های خود آگاهی بیشتری داشته باشید.(لازم به توضیح است که این فیلم از طریق یوتیوب آپلود شده است لذا پخش آن در حالت عادی میسر نیست!)

خواص، شناسایی و کاربرد الیاف ساقه ای

خواص، شناسایی و کاربرد الیاف پنبه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *