آلاینده های ناشی از طبخ و دستگاه های تصفیه دود

آلودگی هوای ایجاد شده, توسط محیط های طبخ (آشپزخانه ها)

انتشار ذرات و آلاینده های خروجی از آشپزخانه ها ، حاوی ترکیبات خطرناکی نظیر ذرات معلق، مونوکسید کربن، هیدروکربنهای حلقوی، فلزات سنگین و … می باشد. (آلودگی هوا یعنی وجود یک یا چند آلاینده مختلف در هوای آزاد به اندازه تداومی که برای انسان مضر بوده و یا موجب زیان رساندن به حیوانات، گیاهان و اموال شوند.آلوده کننده های هوا شامل دود، بخار آب و روغن ، گردوغبار، دوده، فیوم های کربن، گازها، میستها، بوها، ذرات، مواد رادیواکتیو، مواد شیمیایی زیان آور و یا هر ماده دیگری که در هوای آزاد باشد.)
فرآیند طبخ مواد غذایی از منابع اصلی دود (و سایر آلاینده های هوا در کلیه آشپزخانه های خانگی و صنعتی ,محل طبخ در رستورانها,فست فود ها,کارگاههای پخت انواع نان فانتزی ,کارگاههای پخت انواع شیرینی و….می باشد.) دود ذرات کوچک آئروسل است که حاصل از احتراق ناقص بوده و عمدتا متشکل از کربن و سایر مواد قابل احتراق هستند.
کیفیت و کمیت (غلظت و نوع) آلاینده های تولیدی به عوامل متعددی نظیر نوع و ترکیب شیمایی ماده غذایی که طبخ می شود، سوخت مورد استفاده، اجاق یا وسیله مورد استفاده در طبخ، روش طبخ و… وابسته است.

تاثیر ماده غذایی طبخ شده بر آلاینده های تولیدی در آشپرخانه ها

طبخ مواد غذایی شامل گستره وسیعی از واکنش های شیمیایی است. بطور مثال بسیاری از قندها (دی ساکارید و الیگوساکاریدها) یا کربوهیدراتها در صورتیکه با آب حرارت ببینند، هیدرولیز شده و به حلقه های ساده شکسته می شوند. در صورتیکه حرارت دادن ادامه یابد ترکیبات تشکیل شده به مولکولهای جدید نظیر اسیدها و آلدئیدها تبدیل می شوند. از سوی دیگر با افزایش حرارت، ممکن است محصولات تولیدی مجددا با هم ترکیب شده و هیدروکربنهای شاخه ای جدیدی تشکیل گردد.
در پخت گوشت ترکیبات ثانویه تولید شده بسیار متفاوت است. چربی موجود در گوشت در فرآیند پخت هیدرولیز یا اکسید شده و به گلیسرول آزاد یا اسیدهای چرب آزاد و مونوساکارید و دی گلیسرید ها تبدیل می شوند. این واکنش های شیمیایی
و محصولات تولیدی آن نیز منجر به آزاد شدن برخی ترکیبات در هوا می گردد.

سه گروه اصلی آلاینده های تولیدی ناشی از طبخ مواد غذایی

* اسیدهای چرب اشباع شده و اشباع نشده: این آلاینده ها در فرآیند طبخ تری گلیسرید ها و فسفولپیدهای موجود در روغنهای گیاهی و روغن دانه ها، چربی حیوانات و گوشت تولید می شود. در فضای باز این دسته از آلاینده ها از سوزاندن بیومس، فعالیت وسایط نقلیه، دود سیگار، آسفالت و ایزوگام پشت بام ها و از سطوح جاده ها انتشار می یابند.
* هیدورکربنهای چند حلقه ای: دیگر آلاینده های تولیدی در آشپزخانه هاست که از سوختن ناقص ترکیبات آلی نظیر گوشت، سبزیجات و روغن تولید می شوند. در محیط های باز این ترکیبات از سیستم های گرمایش خانگی، دود سیگار و وسایط نقلیه موتوری تولید می شوند.
* عناصر معدنی و یونها: این دسته از عناصر و ترکیبات بطور عمده از گوشت، سبزیجات و سس های مصرفی در محیط آزاد می شوند. گرد و غبار، خاک، وسایط نقلیه موتوری، سیگار و سوزاندن بیومس ها منابع اصلی انتشار این دسته از آلاینده ها هستند.
بنابراین در انتخاب روش بهینه کنترل آلاینده های تولیدی در آشپرخانه ها و تاثیر آن بر سلامت هوای محیط و تصفیه هوای خروجی از آشپزخانه ها ، فیلترهای الکترونیکی دومرحله ای و چند مرحله ای بهترین گزینه می باشد.
مزیت بالای این نوع فیلترها نسبت به فیلتر های دیگر, بدون آلودگی ثانویه ناشی از کارکرد دستگاه ، اشغال فضای کم , قابلیت شستشو ,عدم نیاز به تعویض هر گونه قطعات پس از عمل فیلتراسیون,منبع تغذیه با بازده بالا و مصرف فوق العاده پایین انرژی الکتریکی می باشد.این دستگاهها بر اساس نیاز مصرف کننده در توان و سایزهای مختلف در قالب دو یا چند مرحله ای با حالت نصب سری برای بازده هی بالا ساخته می شوند. از دیگر مزیت اینگونه فیلترها عدم نیاز به کانال در بخش خروجی می باشد.

این دستگاه تصفیه هوا براساس فن آوری Hi-Tech طراحی و تولید گردیده که نحوه عملکرد آن ایجاد میدان الکتریکی کنترل شده جهت جذب و ته نشینی می‌باشد.
ذرات گرد و غبار، آلاینده ها، دود و ذرات هاله دار حاصله از سوختن سوخت های فسیلی، ریز آلاینده های حتی کمتر از یک میکرون، بخار و دود حاصله از تبخیر روغن و سوختن چربی ها و…حتی با افت فشار کم در مسیر کانال تهویه و دودکش خروجی ، با کمترین مصرف انرژی الکتریکی بصورت کاملا هوشمندانه فیلتراسیون می‌گردد.
فن‌آوری الکترونیکی پیشرفته، شدت میدان الکتریکی ایجاد شده جهت فیلتراسیون را به کمک سنسورها (حس گرهای سنجش گرد و غبار ، دود ، بو (گاز) و…) کاملا” هوشمندانه کنترل می نماید.
شارژ و بارگیری قسمت جاذب به کمک سنسورها یا همان حس گرهای سنجش مقدارگرد و غبار،دود،بو (گاز) و…اندازه گیری شده و به بخش کنترل دستگاه اعلام می شود،که این فرآیند منجر به ایجاد ثبات کار نرمال تحت هر شرایطی می گردد.
کلیه قسمت های الکتریکی ، الکترونیکی و حتی سنسورها (حس گرها) تحت حفاظت و کنترل سیستم الکترونیکی پیشرفته تعبیه شده بر روی دستگاه می باشد.
* اینگونه سیستم های تصفیه هوا دارای کاربرد در کلیه مشاغل با خروجی آلاینده هوا ‌، اعم از کارخانجات و کارگاههای صنعتی ، بیمارستان ها ، هتل ها ، رستوران ها ، فست فودها ، و …می باشد.
* سبک و کم حجم , فاقد هرگونه صدا و لرزش.
* با پایین ترین رده مصرف انرژی الکتریکی(کاملا اقتصادی)60 الی 100 وات.
* قابل نصب در محیط هایی با محدودیت فضا بدون نیاز به کانال در قسمت خروجی.
* بدون نیاز به تعویض هیچ گونه فیلتر(صرفاً شستشو)

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *